Editör Önerisi : İzlemeniz Gereken 5 Kore Filmi

Dostlar bildiğiniz üzere Hollywood son yıllarda ( özellikle 2002 den sonra) artık özgün senaryo üretme konusunda sıkıntı yaşar hale geldi. Filmler belirli bir matematikle yapılıyor bir hikaye odaklı film sayısı ise 1 elin parmaklarını geçmiyor. Bu olayda beni yıllar içerisinde Avrupa ve Asya sinemasına çekti. Bugün size izlemeniz gereken 5 Kore filmi önerisi yapacağım. Oluşturulan liste tamamiyle benim kişisel tercihim olmaktadır.

 

5- Busanhaeng – Train to Busan – 2016

Bu filmin başrolünde kore sinemasının en güçlü isimlerinden olan Sessizlik filminde performansıyla ülkesinde sayısız ödül alan Gong Yoo var. Film aslında çok basit bir hikayeye sahip ama oyunculuklar ve gördüğümüz gerilim kalitesi bu filmi listeme eklemem gerektiğini bana gösterdi. Baş karakterimiz ayrı şehirde ki kızını alıp başka şehre götürmek için bir tren yolculuğu yapacaktır fakat bu trende enfeksiyon kapmış ve zombiye dönüşen insanlar var baş karakterimizin amacı ise herşeyden çok sevdiği kızını korumak. Film başından sonuna kadar yüksek tempoda geçiyor, Bu film gerilim ve aksiyon sahneleri haricinde boğazınızı düğümletecek Duygusal sahneleri ile aklınızdan çıkmayacak.

 

4- Miracle in Cell No. 7 – 2013

Miracle in Cell No. 7, İzlediğim en duygusal ve insanı çaresizlik hissiyle baş başa bırakan kore filmlerinden. Zeka geriliği olan ve çok sevdiği kızıyla hayatta kalmaya çalışan bir baba üzerine atılan bir iftira ile küçük bir kız çocuğuna tecavüz edip öldürmekle suçlanır. Polisin baskısı ile suçu kabul eden baş karakterimiz hapse girer zamanla hapis arkadaşları arasında güzel kalbi fark edilen baş karakterimiz korkutucu ve idama doğru giden bu yolda acaba suçsuzluğu anlaşılarak kızına tekrardan kavuşabilecek midir ? Sizi derinden etkileyecek ve şuanda başrolünde Aras Bulut İynemli’nin oynayacağı 7 numaralı hücredeki mucize adıyla uyarlanan filmi kesinlikle öneriyorum.

 

3- Hope- Umut – 2013

Arkadaşlar bu film çok vurucu ve sarsıcı bir film ben filmi Netflix üzerinde izledim orada var öncelikle bunu söylemek istedim ayrıca internette de kolayca bulabilirsiniz. Hope adında ki ufak tatlı mı tatlı başrol kızımız ne yazik ki bir şerefsiz tarafından tecavüze uğrar ve ağır yaralanır. Bu olay sonrası adam yakalanır ve yargılanmaya başlar bu şerefsiz beraat etmek için deli taklidi yapmaya olayları inkar etmeye başlar diğer tarafta ise uğradığı saldırı sonucu anüsü alınmak zorunda kalan Hope çok zor zamanlar geçirmektedir bu filmde ise beni en çok etkileyen Hope’un babasının kızına verdiği destekti. Bu filmi izleyecek olan arkadaşlar mendilleri hazırlasınlar

 

2- Gizli Görev (Secretly, Greatly – 2013

Secretly, Greatly filmi Kuzey kore ve güney kore arasındaki casusluk olaylarını anlatan bir film. Ama bu filmi diğer filmlerden ayıran en önemli yönü içinde barındırdığı aile sevgisi. Kuzey korenin en önemli ve yetişmiş ajanlarından olan baş karakterimiz yönetim tarafından güneye ajan olarak gönderilir. Burada bir mahallede zeka geriliğine sahip güçsüz korumasız bir cocugu oynayacaktır. Görev uzar karakterimiz orada mahallede ona güzel davranan insanlarla bir bağ kurmaya başlar hiç sahip olamadığı ailesini bulmaya hissetmeye başlar. Ta ki gün gelir 2. bir kuzeyli ajan yanına gönderilene kadar. Artık bir seçim yapması gerekecektir bu yapacağı seçim sevdiği insanların hayatta kalıp kalmayacağını gösterecektir. Mükemmel aksiyon sahneleriyle insanı şok eden ters noktaları ile ve Duygusal finali ile bu filmi izlemelisiniz.

 

1- Memories Of Murder – Cinayet Günlükleri – 2003

Evet geldik listemizin 1 numarasına. Bu film gerçek olaylardan uyarlanmış arkadaşlar. Korede 6’dan fazla kadını öldüren ve günümüzde hala yakalanamayan seri katilin olayını anlatıyor. Ağızda ünlü Hollywood filmi Seven tadı bırakan ters köşeleri ve ucu açık finali ile bize hayatı sorgulatan iyi ve kötü kavramını tekrar düşündüren müzikleri ile bizi uzaklara götüren Memories of Murder benim için Kore tarihinin Oldboy ile birlikte en iyi filmidir. Oldboy çok ünlü olduğu için onu bu listeye almadım.