El Hareketlerinden Yalan Söylendiğini Nasıl Anlayabiliriz?

Beden Dili Nedir?

İletişimde en etkili faktör beden dilidir. Beden dili içten samimiyeti, üzüntüyü, heyecanı ve kendine olan özgüvenin dışa vuruş şeklidir. Beden dili kullanmak kişide iyi izlenim bırakabileceğinden daha kolay etkilememizi sağlar. Ayrıca beden dili kişinin yalan söylediğini de göstermektedir. Yapılan hareketler yalan söylediği hakkında ipucu verebilir.

 

Beden Dilinin Bize Verdiği İzlenimler

Beden diliyle ilgili bazı bilgilere sahipseniz ve iyi bir gözlemciyseniz karşınızdaki kişinin yalan söylediğini çok rahat anlamanız mümkündür. Yalan söyleyen insan ruhsal bir gerginliğin içine girer. Çünkü insan beyni mantık üzerine çalışmaktadır. Kişi yalan söylerken beyin bunu reddettiği için ruhsal gerginlik kişinin bedenine yansır. Bu ruhsal gerginlik kişide beden diliyle yalan söylediği konusunda karşısındaki kişiye ipucu vermektedir. Yalan söylerken kişi stres altına girdiğinden özellikle beden hareketleri daha çok artmaktadır.

 

Vücut savunmaya geçip daha çok hareketlenmeye başladığından yalan söyleyen kişi daha fazla kıpırdanmakta veya oturduğu yerde sağa sola doğru sallanmaya başlar. Hatta daha fazla hareket edebilmek için bahaneler bile üretmeye başlarlar. Su içmem gerek veya lavaboya gitmek için bahane üreterek bulundukları ortamdan uzaklaşmaya çalışırlar. Bu gereksiz hareketlenme karşı tarafa yalan söylediğine dair ipuçları verebilmektedir. Normalde kişi konuşurken el hareketleri konuşmaya uyumlu halde kullanabilir.

Olayın önemi veya heyecanıyla anlatırken elleri istemsiz şekilde hareketler yapabilir. Ama yalan söyleyen kişi konuşmasıyla el hareketlerinin aynı doğrultuda olmadığı görülür. Yani yalan  söyleyen kişinin bedeni söylediği şeyleri tasdik edecek şekilde değil de daha uyumsuz ve farklı şekilde hareket ettirir veya bunun tam tersi olarak kişi aynı hareketi sürekli tekrarlayabilir. Sürekli el ovuşturma, ellerini gözleriyle takip etme ve parmak çıtlatma gibi hareketlerde bulunabilir. Avuç içleri güvenirliğin, doğru söylenildiğinin göstergesi olduğundan beyin söylenilen yalanı inkar ettiğinden dolayı kişi ellerini tamamen saklayabilmektedir.

Konu ile ilgili önerilen dizi : Lie to me 🙂