İntikamını Almaya Yemin Eden Kahramanlar

İntikamını Almaya Yemin Eden Kahramanlar

Yapılan kötülükleri karşılıksız bırakmayan kahramanların konu edildiği filmler herkes tarafından ilgi görür. Yaşananların sonunda izleyicilerin neredeyse kötülüğü yapan kişi için bile üzüldüğü en iyi İntikam temalı filmlere hep birlikte göz atalım.

 

1- Zincirsiz

Ünlü yönetmen Tarantino’nun yaratıcı gücünden esinlenen film ünlü yıldızlarla efsaneleşmiş. Samuel L. Jackson ve Leonardo Di Caprio gibi ustaların oynadığı filmde Amerikan İç Savaşı’ndan önce yaşanan kölelik öykülerini beyaz perdeye taşıyor.

 

2- Soysuzlar Çetesi

Bir yıldızlar karması olarak görülmesi gereken film de Tarantino’nun elinden çıkmış. Bir Nazi albay tarafından katledilen genç kadın ve Yahudi askerlerin suikast girişimine yer veren film oyuncuların başarılı performansı sayesinde fark yaratmayı başarıyor.

 

3- Diriliş

Leonardo Di Caprio’ya 2015 yılında En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazandıran film manzara sahneleriyle de akıllarda kalıyor.

 

4- Ejderha Dövmeli Kız

David Fincher’in yönettiği roman uyarlaması film 2011 yılında adından başarıyla söz ettirmeyi hak ediyor. Usta oyuncu kadrosuyla hala hatırlanan film, intikam ögeleriyle herkesi hayrete düşürmeyi başarıyor.

 

5- Mazisi Olmayan Adam

Uzakdoğu filmlerine önemli bir örnek olan Kore yapımı Mazisi Olmayan Adam, mafya tarafından kaçılan kızının intikamını almaya çalışan bir özel ajanın hayatını konu alıyor.

 

6- İtiraflar (Kokuhaku)

Japon yapımı bir film olan İtiraflar, kızını öldüren öğrencilere kan kusturan bir öğretmenin günlük hayatını ekrana taşıyor.

 

7- Şeytanı Gördüm

Başarılı Kore filmlerine önemli bir örnek olan Şeytanı Gördüm, bir seri katil tarafından öldürülen nişanlısının öcünü almaya çalışan gizli ajanın planlarını beyaz perdeye taşıyor.

 

8- İçinde Yaşadığım Deri

Pedro Almodovar’ın psikolojik-gerilim türündeki filmi tecavüze uğrayan kızının intikamını almak isteyen cerrah bir babanın dramını anlatıyor.

 

9- Adalet Peşinde

Kötü bir şekilde öldürülen kızı ve karısının intikamını almak isteyen bir baba, bu filmde adeta adalet sistemini yeni baştan yazmaya çalışıyor.

 

10- Ghajini

Aamir Khan’ın sadece yönetmekle kalmadığı aynı zamanda başarılı bir oyunculuk performansı ortaya koyduğu film, hafızasını kaybetmiş eşinin katilini arayan bir adamın hikayesini anlatıyor ve izleyiciyi olağanüstü bir hikayenin içine çekiyor.

BONUS- OLDBOY

Kore’nin en önemli ve en iyi intikam temalı filmi olan Oldboy filmini bu listeye eklemeseydik olmazdı 🙂