Oyun dünyasının yeni trendi : Battle Royal modu

Yakın tarihlerden beri oyun severler için tasarlanan ve kullanıma sunulan oyunlarda büyük farklılıklar yaşanmaktadır. Daha önceki dönemlerde offline olarak adlandırılan Single Player oyunlara ilgi zamanla azalmıştır. Bununla birlikte de sektörde oluşan boşluk BattleRoyal tarzı oyunlar ile doldurulmuştur.

 

Kısa bir süre önce kullanıma sunulan Fortnight, bilgisayar kullanıcılarının Survival oyun isteklerine büyük ölçüde cevap vermiştir. Hayatta kalma oyunlarının hızla artmasından ve sektör geneline yayılmasından dolayı bu ve buna benzer oyunlara fazlasıyla talep oluşmaktadır. Aynı şekilde PUBG de hayatta kalma oyunları arasında yer almakta ve son bir kaç yıldır milyonlarca kişi tarafından oynanmaktadır.

 

Oyun yapımcıları, sektördeki bu değişime göre oyun tasarımı yapmaktadırlar. Bu nedenle Battle Royal tarzında olan oyunlar gün geçtikçe artmaktadır. Farklı temalarda üretilen oyunlar, genel olarak binlerce kişinin aynı anda oyunda olabilmesini amaçlamaktadır. Çok sayıda kişinin aynı oyun veya harita içerisinde olması ve bu kişilerin hayatta kalma mücadelesi vermesi birçok bilgisayar kullanıcısını cezbetmektedir. Durumun ve ihtiyacın bu yönde olmasından dolayı da oyun yapımcıları offline oyun tasarlamayı azaltmış ve büyük ölçüde online oyun üretmeye odaklanmışlardır. Oyun sektörünün bu yönde değişmesi de oyun çeşitliliğinin büyük bir hızla artmasını sağlamıştır.

 

Battle Royal tarzında üretilmiş çok sayıda bilgisayar oyunu bulunmaktadır. Bu oyunlara da farklı platformlar aracılığı ile kolaylıkla ulaşılabilmektedir. OyunCehennemi adı ile kullanıcılarına hizmet veren oyun sitesi üzerinden her türlü Survival oyun hakkında detaylı bilgi alınabilmektedir.