Romandan Sinemaya Uyarlanmış En İyi 5 Film

Romandan Sinemaya Uyarlanmış En İyi 5 Film

 

Kitaplar okuyucunun hayal gücüne göre adeta büyülü bir dünyadır. Öyle popüler romanlar var ki beyaz perdeye aktarıldığında okuyucuda hayal kırıklığı yaratıp o heyecanı yansıtmazken kimi filmler de romanından daha çok yankı uyandırır. Yabancı romanların beyaz perdeye ne kadar başarıyla aktarıldığını biliyoruz. İşte romandan sinemaya uyarlanmış en iyi 5 film:

1- Piyanist

Wladyslaw Szpilman’ın aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanmıştır. 2. Dünya Savaşı yıllarında geçen son derece etkileyici bir senaryoya sahiptir. Yönetmen Roman Polanski.

 

2- Sol Ayağım

Christy Brown’un eseri olup, doğuştan beyin felci geçiren yazarın tekerlekli sandalyede geçen ibret verici yaşam öyküsüdür.

 

3- Yüzüklerin Efendisi

Romanı da filmi de yankı uyandıran bir eserdir. Yazarı J.R.R Tolkien’dir. 3 kitabı da beyaz perdeye aktarılmıştır.

 

4- Açlık Oyunları

Yönetmeni Gary Ross olan Açlık Oyunları, macera, aksiyon ve bilim kurgu tarzı bir eserdir. Yazar Suzanne Collins, Ateşi Yakalamak ve Alaycı Kuş ile eserine devam etmiştir.

 

5- Alacakaranlık

Stephenie Meyer’in ilk eseri olan Alacakaranlık, Yeni Ay, Tutulma ve Şafak Vakti adlı eserlerle devam eden ve en çok okunan vampir konulu eserlerdir. Bella’nın vampir Edward’la olan aşkı gerek kitaplarda gerekse filmlerde muhteşem bir şekilde ele alınmıştır.