Video Oyun Konsollarının Tarihçesi – Geçmişten Gelen Bir Patlama

Ne zaman Xbox 360’ımda birkaç oyun oynamaya başlasam, her şeyin nasıl olduğunu merak etmekten kendimi alamadım. Ailem bana her zaman video oyunlarının o günlerde tam olarak popüler olmadığını ve geleceğin bir fikri olarak görüldüğünü söyler. Bunu akılda tutarak, video oyunları söz konusu olduğunda erken çocukluk anılarımı hatırlamaya başladım. Ve bugün yapacak iyi bir şeyim olmadığı için video oyun konsollarının tam tarihi hakkında biraz araştırma yapmaya karar verdim. Şaşırtıcı bir şekilde, çocukken sahip olduğum ilk konsolun tam olarak “ilk oyun konsolu” olmadığını fark ettim. Eski konsolumun ilk üretilen konsol olduğu fikrine sahiptim, bu yüzden video oyun konsolları hakkında araştırma yapmak için gerçekten zaman ayırmaya değerdi.

Her halükarda, sizi sevgili video oyun konsollarımızın mütevazi başlangıcından geri götürürken, patlamamıza geçmişten başlayalım.

Televizyon karşısında oyun oynama fikri saçma ve geleceğe ait bir şey olarak görülüyordu. Saçma bir fikir tasarlayan Ralph Baer dışında hepsi; Üzerinde oyun oynamayı da içeren televizyonunuzla etkileşim kurma yeteneği. Bu 1951’de Bronx, New York’ta Loral için televizyon setleri inşa ederken oldu. 1966’da, ekranda iki noktanın birbirini kovaladığı “Chase” adlı bir oyunu başarıyla geliştirdi. Fikri yeni patronu Ar-Ge sahibi Herbert Campman’a gösterdi, kendisine bir miktar fon verildi ve projesi şirket tarafından resmi olarak alındı. Birkaç yıl sonra Ralph Baer, ​​tüm video oyun konsollarının büyük dedesi olarak kabul edilen “Brown Box”ı başarıyla yaptı.

Birkaç yıl sonra, Magnavox video oyunlarına yatırım yapmaya karar verdi ve Magnavox Oddysey adlı ilk video oyun konsolunu yaptı. Bir televizyon setine bağlanabilen ilk video oyunu olduğu için gerçekten de bir yenilikti. Atıcılık oyunları oynarken konsola bağlayabileceğiniz hafif bir silah satın alabileceğiniz için konsol çevre birimleri söz konusu olduğunda da ilk oldu.

1975 yılında, Atari, şimdiye kadar popüler bir konsept olarak kalacak bir oyun olan Pong ile birlikte kendi oyun konsolunu çıkardı. Ancak konsolda herhangi bir kontrolör yok; aslında konsolun kendisi bir kontrolör gibi görünüyor, bu yüzden muhtemelen bunun tüm el tipi televizyon oyunlarının büyükbabası olduğunu söyleyebilirsiniz. Ardından Atari 2600 geldi. 1977’de piyasaya sürüldüğünde o kadar popüler hale gelecekti ki, Magnavox dışında 1977’deki ilk oyun konsolu çöküşünden kurtulan tek konsol oldu. Her iki şirket de 1983’teki ikinci oyun konsolu çöküşüne kadar kendi oyun konsolları için oyun yapmaya devam etti. Atari ve Magnavox, çok fazla kötü geliştirilmiş oyundan muzdaripti, bu da Nintendo’nun bu çağda neden çok popüler bir oyun markası haline geldiğini açıklıyor. Nintendo Eğlence Sisteminin geliştirildiği ve piyasaya sürüldüğü yıl bu yıldı.

Japonya’da buna “Famicom”, Kuzey Amerika’da ise “NES” ya da sadece “Nintendo” deniyordu. Bu benim ilk video oyun konsolumdu ve hatırladığım kadarıyla bu konsolla tonlarca oyun oynadım. Süper Mario Kardeşler, Zelda Efsanesi, Contra, Megaman ve bir sürü başka oyun dolabımı Barbie bebekleri ve diğer kız gibi şeyler yerine doldurdu. Nintendo’nun başarısı, Sega, Sega Mega Drive/Genesis konsolu ile oyun konsollarına meydan okumak için ayağa kalkana kadar devam etti. 1988’de Japonya’da piyasaya sürülen Sega konsolu, video oyun karakteri ve Sega maskotu Sonic the Hedgehog ile popülerlik kazandı. Aslında, aileme bana Sega Mega Drive almaları için yalvarmamın tek nedeni Sonic the Hedgehog oynamak istememdi!

Nintendo, Sega’nın gerçekten popüler hale geldiğini hissetti, bu nedenle Sega Mega Drive’ın piyasaya sürülmesinden iki yıl sonra Nintendo, Süper Nintendo Eğlence Sistemini veya SNES’i piyasaya sürdü. SNES o zamanlar çocuklar arasında da popülerdi. Aslında, arkadaşlarımın çoğu Noel için hangi konsolu almak istedikleri konusunda kafaları karıştı!

Daha sonra 1995’te, 16 bit ve 32 bit oyunlar çağı artık Sony Playstation’ın gölgesinde kaldı. Video oyun konsolu daha iyi grafiklere, daha iyi donanım ve yazılım desteğine, yeni bir dizi kullanışlı kontrol cihazına ve oyuncuların kayıtlı oyunlarını depolamasına olanak tanıyan bir cihaz olan Hafıza Kartına sahipti. Artık kartuş yerine disk sürücüleri kullandığı için gerçekten devrim niteliğindeydi. Sega ve Nintendo, hem Sega Saturn hem de Nintendo 64 ile yanıt verdi, ancak Beşinci nesil video oyun konsolları söz konusu olduğunda, Sony Playstation kraldır.

Yıllar geçti ve 1999’a gelindiğinde PC’ler artık oyun oynamaya yönelik olarak da geliştirildi. Sega, 1999’da Sega Dreamcast’i piyasaya sürdü, ancak kötü karşılandı ve sonunda GD-Rom adı verilen bir tür disk sürücüsü uygulamaya çalıştıkları için 2001’de durduruldu. Yazılım korsanlığını önlemeye yönelik bir hareketti, ancak bunun yerine satışların düşmesine neden oldu. Nintendo Gamecube, Gamecube piyasaya çıktığında aynı kaderi paylaştı; konsol sadece 8 mm disk sürücüleri oynatıyor ve 2007’de üretimi durduruldu. Sony ise Playstation 2 ile büyük bir başarı elde ederken, Microsoft 2001’de Xbox’ı piyasaya sürdü.

Ve gerisi, dedikleri gibi, tarih.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *.

*
*
You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>